GAP-year: що це і чи необхідно випускникам? - Univer PL
GAP-year: що це і чи необхідно випускникам? - UniverPL

GAP-year: що це і чи необхідно випускникам?

Інші теми

Gap-year – це рік перерви після закінчення школи перед вступом до університету, або після закінчення бакалаврату перед магістратурою. Традиція брати академічний рік виникла ще в 1980-х роках в США, і з кожним роком все більше випускників Європи та Америки нею користуються. В цій статті ми розповімо: які плюси та мінуси GAP-year та чому в Україні не всі наважуються його брати.

Сенс GAP-year

Дослівно з англійської GAP-year – це пропущений рік. І цілі його пропускати та звільняти себе від навчання у кожного випускника різні:

  • визначитися з бажаним напрямком навчання;
  • відпочити від навчання;
  • відкривати для себе нові місця, волонтерити чи навіть пробувати працювати.

Тож, головна ціль вільного року після школи – це пізнати себе. Перехідний період між закінченням школи і вступом до вишу – один з найважливіших моментів у житті, адже він безпосередньо впливає на подальший розвиток та професійну сферу. Часто випускникам важко зрозуміти: ким вони хочуть бути? Що справді їм подобається? Саме для відповідей на ці запитання колишні учні беруть рік “відпустки”.

ONLINE курс польської мови

Реєструйся на авторський курс від UniverPL
Вибирай зручний час - ми підлаштуємося під ваш графік.

Забронювати місце

Ситуація із академічним роком в Україні

Gap-year – це не лише цінний досвід, а й сміливий. На пострадянському просторі ідею вільного року підтримують не всі, адже такого досвіду не мали наші батьки, відповідно їм важко зрозуміти, як можна розірвати ланцюг “школа – університет – робота”.

Так само в школах про Gap-year не розповідають і агітують випускників одразу вступати до ВНЗ. Як наслідок, вже під час першого курсу студенти розуміють, що помилилися зі спеціальністю, а під час четвертого курсу знають, що працювати за фахом не будуть.

Між тим, дослідження доводять, що у студентів які взяли Gap Year – більш впевнені результати в навчанні, так як вони усвідомлюють свої цілі, мають потрібні навички і більш конкретно представляють свою майбутню професію.

Чим можна займатися під час Gap-year

Вмотивована підготовка до потрібних іспитів. В 11 класі нормативи у навчанні надзвичайно високі: і хороші оцінки в атестат, і ЗНО скласти добре, і до творчих іспитів (якщо такі є) підготуватися, а ще підготовка до випускного. Після такого року 2-ох місяців літнього відпочинку може бути замало. 

Відомо, що не складати ЗНО взагалі – не варіант. Проте, якщо під час навчання ви вирішили брати рік відпочинку – можна готуватися до іспитів без “надривів”, і потім організувати час для спокійної підготовки. До того ж, якщо у випускника змінюється напрям для вступу – можуть знадобитися інші предмети.

Подорожі. Відкривати світ – це завжди корисно. Варто пошукати різні бюджетні тури, або цікаві пропозиції для іноземних стажувань. Якщо до цього було бажання навчатися вдома – тепер можна замислитися над освітою за кордоном і сміливо обирати виш.

Вступити до університету Польщі

Гарантія вступу у рейтингові університети
Підтримка студентів в Польщі

Дізнатись більше

Пошуки роботи. Після закінчення школи багатьом вже виповнюється 18 років, відповідно є можливість шукати підробіток і на практиці бачити: яка сфера роботи подобається, а яка – ні. Так можна і грошей заробити, і отримати практичні навички.

Розвиток інтересів та пізнання себе. Часто під час інтенсивного навчання ми забуваємо про власні хобі та інтереси. А раптом одне з ваших хобі – може стати справою життя? Це і перевіряється під час академічного року. Також, випускники вчать нові іноземні мови, проходять різні тренінги, де краще дізнаються про власні бажання і про те, на що кожен здатен у житті.

Переваги Gap-year

  • Можливість самовизначитися у виборі майбутньої професії, і переосмислити думки, погляди, цілі на майбутнє;
  • Краще підготуватися до вступу в університет;
  • Розвивати самостійність;
  • Відновити сили після навчання.

Це унікальна можливість, яка фактично дається лише один раз (або два, якщо буде бажання зробити перерву між бакалавратом та магістратурою).

Недоліки Gap-year

  1. В Україні вступ одразу після школи є логічним, і часто від близьких людей пропуск року може сприйматися негативно. Якщо на Заході Gap Year є навіть плюсом в резюме, у нас поки що, такої практики немає;
  2. Якщо ви не плануєте працювати під час вільного року – потрібна фінансова підтримка від батьків;
  3. Можна втратити бажання вступати до університету, якщо вийде знайти хорошу роботу чи розвиватися у сфері, для якої не є обов’язковими 4 роки вишу.

То варто чи ні?

Відповідь на це питання кожен дає сам собі. У сучасному світі можна вибрати професію, але не знайти роботу. Або навпаки: можна вийти на роботу без відповідної професії. Зараз все рідше зустрічаєш людей, які будуть працювати більше 20-30 років на одній посаді. Варто пам’ятати, що робота – невід’ємна частина життя, і вона має бути в задоволення.

Gap-year — це хороша можливість, аби дослідити себе та відкрити нові можливості, проте й занадто багато сподівань на такий рік покладати не варто.

Хочете бути в курсі новин?

Приєднуйтесь до нас у Telegram!

Корисні поради, важливі новини,
знижки та анонси подій щодо навчання в Польщі

Запрошуємо в телеграм-канал
Отримати консультацію