Чи може студент працювати в Польщі? - Univer PL

Чи може студент працювати в Польщі?

Життя в Польщі
Проголосуйте!
0 / 0
Легальність роботи в Польщі складається з трьох компонентів:
  1. візи або дозволу на перебування, що дають право працювати;
  2. дозволу на роботу або зареєстрованої декларації про бажання працевлаштувати іноземця;
  3. трудового договору.

Якщо основною причиною Вашого перебування в Польщі освіта або участь в освітніх курсах, то це не виключає можливості додатково в Польщі працювати.

Чи потрібно студенту дозвіл на роботу?

Відповідь на це питання залежить від того, яка мета видачі Вашої візи або на підставі якої статті Закону про іноземців виданий Ваш дозвіл на перебування.

Якщо мета видачі Вашої візи «10» (цю інформацію можна знайти на Вашій візі в графі «Cel»), то Ви маєте право працювати без дозволу на роботу, підписавши контракт з роботодавцем, в канікулярний період: липень, серпень, вересень. Як правило, така віза видається студентам денної форми навчання провідних вузів країни (Варшавський університет, Ягеллонський університет, Варшавська політехніка тощо) та аспірантам денної форми навчання Польської Академії Наук. Однак, щоб працювати протягом решти року, Ваш роботодавець повинен легалізувати Ваше працевлаштування до підписання контракту з Вами. Див. нижче як це зробити.

Якщо мета видачі Вашої візи «11», «12», «13» або «14», то почати працювати Ви зможете тільки після того, як Ваш роботодавець оформить відповідні документи (див. нижче). Зазначені вище візи видаються студентам заочної форми навчання, студентам непублічних вузів, учасникам освітніх програм і курсів.

Якщо Ви отримали тимчасовий дозвіл на перебування на підставі навчання, то перевірте, на підставі якої статті він виданий. У рішенні по вашій справі (Decyzja na zamieszkanie na czas oznaczony) у першому рядку вказана підстава для видачі. Якщо підставою є стаття 53 § 1 п.16 Закону про іноземців, то для того, щоб працювати легально в Польщі, Вам не потрібно мати дозволу на роботу, а достатньо лише укласти контракт з роботодавцем. Якщо дозвіл на перебування виданий на підставі статті 53а § 1 п.1а або Закону про іноземців 1b, то для легалізації роботи Ваш роботодавець повинен оформити дозвіл на роботу.

Як оформити дозвіл на роботу і що таке декларація роботодавця про плановане працевлаштуванні іноземця, зареєстрована в Службі зайнятості?

Якщо Ваша віза або дозвіл на перебування не дозволяють Вам працювати без дозволу на роботу, то Ваш роботодавець зобов’язаний оформити його для Вас. Процедуру отформленія см. за посиланням.

Виняток становлять громадяни України, Білорусі, Росії, Грузії та Молдови, працевлаштування яких можна легалізувати за спрощеною схемою. У цьому випадку роботодавець повинен зареєструвати в районній службі зайнятості (powiatowy urząd рracy) свою декларацію про бажання працевлаштувати іноземця на бланку встановленого зразка (Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi). Свій статус роботодавець повинен підтвердити оригіналом реєстраційного документа (KRS, підтвердження реєстрації ПП або посвідчення особи для фізичної особи). Реєстрація декларації безкоштовна і здійснюється в момент звернення. Швидкість, простота і відсутність оплати є незаперечною перевагою цієї форми легалізації працевлаштування. Проте варто пам’ятати, що максимальний термін видачі декларації це 180 днів протягом року. Якщо Ваша співпраця триватиме довше, то варто зробити дозвіл на роботу.

Після оформлення дозволу на роботу або реєстрації декларації бажання працевлаштувати іноземця Ви укладати трудовий договір з роботодавцем на тих умовах, які їм були заявлені при реєстрації.

Якщо Ви вирішите припинити навчання, а робота стане Вашим основним заняттям у Польщі, то тоді Ви повинні поміняти документ, що дозволяє Вам перебування в цій країні, тому що мета його видачі більше не відповідає дійсності. Підставою для видачі нового документи стане Ваш дозвіл на роботу або декларація про плановане працевлаштуванні. Якщо ж навчання залишається Вашим основним заняттям, то міняти візу або дозвіл на проживання немає необхідності.

Хочете бути в курсі новин?

Приєднуйтесь до нас у Telegram!

Корисні поради, важливі новини,
знижки та анонси подій щодо навчання в Польщі

Запрошуємо в телеграм-канал
Отримати консультацію