Головна » Чому Польща
Чому Польща країна
№1 для освіти?
Дивитись Деталі
Для вас краща ціна
за навчання
Польща
Чехія
Німеччина
Англія
3 роки
навчання
Бакалавр (BA, Licencjat) – ступінь, який присвоюється після 3 – 3,5 років навчання у ВНЗ.
Програма «Socrates»
та «Erasmus»
Студенти мають можливість навчатися та стажуватися у вишах Європи по програмі обміну Socrates/Ерасмус, й таким чином отримати дипломи двох Європейських ВНЗ.
Під час навчання студент має право на вільне переміщення по Євросоюзу з правом на офіційну роботу в
будь-якій країні.
Безкоштовне навчання
Навчання з Картою Поляка.
Акційні пропозиції та знижки від польських університетів. Більшість державних університетів пропонують неабиякі знижки на оплату навчання для українських абітурієнтів.
Навчання в технікумах і ліцеях. У Польщі їх називають поліцеальніми школами.
Життя в Польщі
Побут студента
Навчальний процес
Правові аспекти перебування у Польщі
Проживання
Іноземні студенти мають можливість проживати як в гуртожитках, так і в орендованих квартирах.
Кімнати гуртожитку оснащені всім необхідним для проживання та навчання студентів, зокрема є доступ до мережі Інтернет, пральні машини. У кімнатах проживають 2-3-4 людини. Середня вартість проживання в гуртожитку – 800 – 1200 злотих на місяць, залежно від умов.
Також студенти можуть винаймати квартиру. У такому разі оплачується оренда + комунальні послуги. Вартість проживання залежить від кількості кімнат, місця розташування квартири стосовно центру міста або віддалення від навчальних закладів. Оплата за оренду квартири становить від 1500 до 2000 злотих на місяць, залежно від умов.
Увага! Центр освіти «UniverPL» розв’язує питання, пов’язані з пошуком житла, поселенням та офіційною припискою наших студентів на момент вступу абітурієнта.
Харчування
Студенти в Польщі можуть харчуватися самостійно або в кафе та їдальнях. При кожному ВНЗ є власні їдальні для студентів та викладачів, де обід коштує 20 злотих. Крім того, в містах є багато торгових центрів (Lidl, Biedronka, Tesco, Auchan), де можна придбати харчові продукти за доступними цінами. Загалом витрати на харчування для студента на місяць становлять 500 – 800 злотих.
Транспорт
Польський громадський транспорт розвинений на високому рівні. Існують автобусні та трамвайні маршрути. Весь транспорт їздить за розкладом, на кожній зупинці є розклад всіх маршрутів, також написано, який вид транспорту приходить в певний час. Проїзд в громадському транспорті відбувається за квитками, які можна придбати в кіосках. Квитки потрібно «пробити» через компостер в транспортному засобі, інакше потрібно буде заплатити штраф. Всі квитки універсальні, поділу за видами транспорту немає. Однак, є різні види квитків – залежно від тривалості проїзду або строку дії проїзного (на добу, тиждень і т.д.).
Студентам надається можливість покупки місячного абонемента для проїзду у всіх міських видах транспорту (трамвай, автобус) зі студентською знижкою. Вартість місячного абонемента з необмеженою кількістю поїздок близько 50 злотих.
Система вищої освіти в Польщі представлена державними та приватними вищими навчальними закладами. У залежності від наявних повноважень ВНЗ може називатися університетом, університетом певного профілю (наприклад, технічний, економічний, природничий), а також політехніка, академія, вища школа.
Для вступу до ВНЗ абітурієнту необхідно мати атестат про середню освіту (ЗНО до уваги не береться) або диплом бакалавра (для здобуття ступеня магістр). Читайте також про польську мову для початківців.
Атестат чи диплом бакалавра, виданий українським навчальним закладом, визнається автоматично на підставі підписаної міжнародної угоди та не потребує нострифікації (Угода між Кабінетом міністрів України та Урядом Республіки Польща про академічне взаємовизнання документів про освіту та рівноцінність ступенів №769 від 31.05.2006).
Випускники університетів Польщі мають можливість отримати освіту таких ступенів:
Бакалавр (BA, Licencjat) – ступінь, який присвоюється після 3 – 3,5 років навчання у ВНЗ.
Бакалавр (BSc, Inzyneir) – ступінь, який присвоюється після 3,5 – 4 років навчання у вищому технічному навчальному закладі з технічного, сільськогосподарського, економічного напрямків.
Магістр (MA, Magister), а також звання, рівнозначні ступеню (магістр освіти, магістр мистецтв, магістр-інженер, магістр-інженер-архітектор, лікар-стоматолог або лікар-ветеринар) даються після успішного проходження 5 років стандартного курсу освіти. У напрямках медичних і ветеринарних наук навчання відбувається 6 років.
Магістр (MSc) – звання магістра відповідного профілю можна отримати також після закінчення 2 – 2,5-річного магістерського курсу підвищення кваліфікації. Це звання можуть отримати особи, які закінчили вищі навчальні заклади зі званням ліценціат або інженер.
Доктор наук (PhD, Doctor) – присвоюється тим, хто склав іспит на отримання ступеня доктора наук і успішно захистив дисертацію. Щоб почати навчання на здобуття докторського ступеня, необхідно мати звання магістра або ж аналогічний ступінь.
Навчальний рік
Навчання відбувається на стаціонарній та заочній формах. Стаціонарне навчання відбувається з понеділка по п’ятницю (8.00-16.00). Протягом тижня студенти мають вільний від занять день, призначений для самоосвіти: відвідування бібліотек, читальних залів, роботи в інтернеті. Заняття заочного відділення проходять двічі на місяць у вихідні, в суботу та неділю.
Навчальний рік триває 10 місяців та поділений на два семестри – зимовий та весняний.
Зимовий семестр розпочинається 1 жовтня та триває до 31 січня. Літній семестр починається з середини лютого і продовжується до середини червня, включаючи літню екзаменаційну сесію.
Перші святкові канікули припадають на католицьке Різдво – з 20 грудня до 2 січня.
Семестрові канікули розпочинаються 23 лютого та тривають до 1 березня. Літні канікули тривають з 20 червня до 1 жовтня. Зазвичай майже 4 місяці літніх канікул студенти використовують на виїзди за кордон (США, Великобританія, Голландія, Іспанія, Італія, Канада, Португалія тощо) в рамках різноманітних програм обміну студентами або ж для проходження практики чи стажування.
Для того, щоб успішно закінчити семестр, студентові необхідно отримати прохідні бали на всіх іспитах. Найпоширеніша система оцінювання така: відмінно (5); добре з плюсом (4,5); добре (4); задовільно з плюсом (3,5); задовільно (3); незадовільно (2).
Студент, який з поважних причин не зміг скласти іспит (або здав його на двійку), має право перескласти екзамен під час наступної сесії. Студент має право на дві перездачі іспиту. У випадку, якщо студент не матиме зарахованої сесії, постає питання про його відрахування з ВНЗ. Відрахований студент за певних умов має право поновитись.
Болонська система. Визнання дипломів
Разом з 29 іншими країнами Європи Польща підписала Болонську декларацію, метою якої є створення європейського простору вищої освіти. Вищі навчальні заклади Польщі використовують ECTS (Європейську кредитно-модульну систему). Ця система впроваджена з метою полегшення процедури порівняння рівня освіти студентів відповідно до навчальних напрямків. Польські вищі навчальні заклади беруть участь в програмах міжнародного обміну студентами SOCRATES / Erasmus. Дипломи польських навчальних закладів визнаються у всіх країнах Європи та в більшості країн світу, тобто не потрібне додаткове їх підтвердження. Додаток до диплому, що видається після закінчення навчання, полегшує визнання освіти в інших країнах.
Дипломи польських ВНЗ визнаються і в Україні на підставі Угоди між Кабінетом міністрів України та Урядом Республіки Польща про академічне взаємовизнання документів про освіту та рівноцінність ступенів №769 від 31.05.2006.
Гарантія якості: польський Державний акредитаційний комітет (Państwowa Komisja Akredytacyjna) працює в Польщі від 2002 року й здійснює перевірку та контроль якості стандартів освіти у вищих навчальних закладах Польщі, а також служить для поліпшення освітніх стандартів й надання гарантії якості освіти. Державний акредитаційний комітет розвиває тісне співробітництво з акредитаційними комітетами в інших країнах. Польська система забезпечення якості освіти відповідає стандартам і вимогам ENQA. Детальну інформацію можна отримати на сайті: www.pka.edu.pl.
Оплата за навчання
Для громадян Польщі навчання у вищих навчальних закладах є безкоштовним. Також навчання є безкоштовним для іноземців, які вчаться в державних ВНЗ на таких самих засадах, як і польські громадяни. Для всіх інших іноземців, які не мають рішення про звільнення від оплати за навчання чи стипендії, навчання в залежності від ВНЗ коштує:
2000 євро за рік в державному ВНЗ, від 800 євро за рік в недержавному ВНЗ для отримання ступеня бакалавра чи магістра; від 3000 євро до 4000 євро за рік для отримання ступеня доктора, післядипломного навчання.
В державних і приватних ВНЗ є можливість написати заяву до ректора, в якій можна висловити прохання про знижку чи звільнення від оплати за навчання.
Окрім плати за навчання, у кожному навчальному закладі при вступі абітурієнт одноразово сплачує реєстраційний внесок в розмірі до 350 євро (в більшості ВНЗ – 100-200 євро). Коштом вступного внеску навчальні заклади покривають витрати, пов’язанні з видачею студентові студентського квитка, залікової книжки тощо.
В системі вищої освіти Європи, зокрема у Польщі, нема поняття «неофіційної оплати» за зарахування заліку чи екзамену під час сесії. ВНЗ в Польщі не підвищують ціну за навчання (на відміну від поширеної практики в Україні). В договорі, який підписується між навчальним закладом та студентом, вказується розмір оплати (наприклад, терміном на 3 роки, рівень бакалавр) і навчальний заклад протягом цих 3 років не підвищуватиме кошти за навчання. До того ж, система оплати за навчання гнучка – студент може сплачувати кошти одноразово за весь рік навчання (у такому разі має знижку), або частинами – щомісяця, щокварталу, щосеместру.
Стипендії
Завдяки власним ресурсам навчального закладу, а також дотаціям із Міністерства науки та вищої школи студенти можуть розраховувати на різноманітні стипендії. В кожному ВНЗ є різні стипендіальні програми (від 5 до 25 програм). Серед стипендій, на які можуть розраховувати студенти недержавних ВНЗ, стипендія за досягнення у науці або спорті, соціальна стипендія, житлова стипендія та ін. Більш детальну інформацію необхідно дізнаватись у деканаті конкретного ВНЗ.
Карта тимчасового перебування
На території Польщі студент може перебувати на підставі національної візи (тип D), яка видається строком максимально на 1 рік або ж на основі дозволу на тимчасове перебування, що надається на строк навчання, але не більше, ніж на рік.
Основні переваги перебування у Польщі на підставі дозволу на тимчасове перебування:
можливість подорожувати країнами Шенгенської зони строком до 3-х місяців впродовж півроку без віз (втім, віднедавна така можливість передбачена і для студентів-власників національних віз);
студенти стаціонарної форми навчання мають право працювати без спеціального дозволу (студенти із візою можуть працювати лише влітку)
Однак, існують незручності та клопоти, пов’язані з отриманням дозволу на тимчасове проживання. Серед них:
процедура отримання дозволу може бути тривалою і виснажливою;
витрати на оплату процедури отримання дозволу та за карту перебування (тобто за документ);
збір необхідних документів – прописки, довідки про стан банківського рахунку, медичного страхування у Польщі тощо.
Як і де отримати дозвіл на тимчасове проживання у Польщі?
Дозвіл на тимчасове перебування у Польщі надає воєвода місцевої адміністрації. Для цього слід звернутися у відділ у справах іноземців воєводської адміністрації (Odział spraw cudzoziemców, Urząd Wojewódzki).
Подати документи слід особисто або надіслати поштою за вказаною адресою.
Особливу увагу потрібно звернути на:
Польське законодавство вимагає від кожної особи, яка перебуває у Польщі, зареєструвати своє місце проживання, іншими словами отримати прописку (zameldowanie).
Необхідність подати довідку із вищого навчального закладу про зарахування на навчання із зазначеним терміном завершення навчання. У разі безкоштовного навчання треба взяти довідку про те, що ви справді не платите за навчання. Якщо ж навчатиметеся платно, слід підтвердити оплату.
Документ, який підтверджує наявність страховки (медичне страхування на території Польщі), а також копія квитанції про сплату першого внеску.
Документ, який підтверджує наявність коштів – наприклад, довідка з банківської установи про наявність достатньої суми коштів на рахунку. Для іноземців ця сума становить 800 злотих на місяць.
До документів слід долучити квитанцію про сплату процедури отримання.
Процедура розгляду документів у справі надання дозволу на тимчасове проживання триває близько 2-х місяців. Карту перебування ви повинні отримати особисто. Перед цим слід сплатити за карту. Перш ніж підписати документ про її отримання, уважно перевірте, чи немає на карті помилок.
Дозвіл на роботу під час навчання
Для легального працевлаштування у Польщі іноземцям (серед них громадяни України, Білорусі чи Росії, інших країн) треба отримати відповідний дозвіл. Однак польським законодавством визначений список тих працівників, яким не потрібно оформлювати дозволу на роботу для працевлаштування на території Польщі. Зокрема, це стосується іноземців, які мають дозвіл на тимчасове проживання (карту перебування) у зв’язку зі стаціонарним навчанням на території Польщі. Крім того, від обов’язку отримання дозволу на роботу звільнені також іноземці, котрі є випускниками польських вищих навчальних закладів.
Не маючи дозволу на проживання, студенти-іноземці стаціонарної форми навчання можуть працювати легально у Польщі лише 3 місяці, під час канікул (з липня по вересень). Не потребують дозволу на роботу також власники Карти поляка.
Медичне страхування
Для студента-іноземця страхування у Польщі є не просто вимогою, закріпленою законодавчо, але і гарантією того, що у разі потреби він безкоштовно отримає необхідну медичну допомогу.
Увага! Не слід плутати медичне страхування у Польщі зі страхуванням, необхідним для отримання візи для виїзду з країни проживання.
Студент, який не є громадянином країни ЄС, може добровільно застрахуватися, підписавши угоду із Національним фондом здоров’я (Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ). Щомісячно студент сплачує необхідний внесок. Студент, який підписав угоду про страхування та вчасно сплачує внески, має право на медичну допомогу у повному обсязі на території Польщі у центрах, які підписали угоду із NFZ про надання медичної допомоги.
Карта поляка
Карта поляка – це документ, який підтверджує належність громадянина із країн СНД і Балтії до польського народу. Власник Карти поляка має ряд прав не громадянського характеру, що випливають із закону про Карту поляка, прийнятого парламентом Республіки Польща 7 вересня 2007 року.
Умови отримання карти поляка:
наявність прямої спорідненості з поляками або тими, хто мав польське громадянство (батько, мати, бабуся, дідусь, двоє з прабабусь/прадідусів);
володіння польською мовою на базовому рівні;
громадянство України, іншої країни СНД, Грузії або однієї з прибалтійських республік;
карту поляка може отримати лише особа, яка не має польського громадянства або дозволу на проживання на території Республіки Польща
карту поляка може отримати також особа, польське походження якої було підтверджено згідно з положеннями закону від 9 листопада 2000 про репатріацію.
Власник карти поляка має право:
безкоштовно отримати довгострокову візу на перебування в країні, що дає право на багаторазовий перетин кордонів Республіки Польща;
легально працювати на території Республіки Польща без необхідності отримувати дозвіл на роботу;
займатися в Польщі підприємницькою діяльністю на таких самих підставах, як польські громадяни;
користуватися у Польщі безкоштовною системою освіти на початковому, середньому та вищому рівнях на таких засадах, як польські громадяни, і разом з тим звертатися за фінансовою допомогою і стипендіями, призначеними для іноземців, які навчаються в Польщі;
в нагальних ситуаціях користуватися безкоштовною системою охорони здоров’я Польщі на таких засадах, як польські громадяни;
користуватися 37-відсотковою знижкою на залізничний проїзд по території Польщі;
безкоштовно відвідувати державні музеї у Польщі;
в першочерговому порядку отримати кошти, призначені для підтримки поляків за кордоном.
Побут студента
Проживання
Іноземні студенти мають можливість проживати як в гуртожитках, так і в орендованих квартирах.
Кімнати гуртожитку оснащені всім необхідним для проживання та навчання студентів, зокрема є доступ до мережі Інтернет, пральні машини. У кімнатах проживають 2-3-4 людини. Середня вартість проживання в гуртожитку – 800 – 1200 злотих на місяць, залежно від умов.
Також студенти можуть винаймати квартиру. У такому разі оплачується оренда + комунальні послуги. Вартість проживання залежить від кількості кімнат, місця розташування квартири стосовно центру міста або віддалення від навчальних закладів. Оплата за оренду квартири становить від 1500 до 2000 злотих на місяць, залежно від умов.
Увага! Центр освіти «UniverPL» розв’язує питання, пов’язані з пошуком житла, поселенням та офіційною припискою наших студентів на момент вступу абітурієнта.
Харчування
Студенти в Польщі можуть харчуватися самостійно або в кафе та їдальнях. При кожному ВНЗ є власні їдальні для студентів та викладачів, де обід коштує 20 злотих. Крім того, в містах є багато торгових центрів (Lidl, Biedronka, Tesco, Auchan), де можна придбати харчові продукти за доступними цінами. Загалом витрати на харчування для студента на місяць становлять 500 – 800 злотих.
Транспорт
Польський громадський транспорт розвинений на високому рівні. Існують автобусні та трамвайні маршрути. Весь транспорт їздить за розкладом, на кожній зупинці є розклад всіх маршрутів, також написано, який вид транспорту приходить в певний час. Проїзд в громадському транспорті відбувається за квитками, які можна придбати в кіосках. Квитки потрібно «пробити» через компостер в транспортному засобі, інакше потрібно буде заплатити штраф. Всі квитки універсальні, поділу за видами транспорту немає. Однак, є різні види квитків – залежно від тривалості проїзду або строку дії проїзного (на добу, тиждень і т.д.).
Студентам надається можливість покупки місячного абонемента для проїзду у всіх міських видах транспорту (трамвай, автобус) зі студентською знижкою. Вартість місячного абонемента з необмеженою кількістю поїздок близько 50 злотих.
Навчальний процес
Система вищої освіти в Польщі представлена державними та приватними вищими навчальними закладами. У залежності від наявних повноважень ВНЗ може називатися університетом, університетом певного профілю (наприклад, технічний, економічний, природничий), а також політехніка, академія, вища школа.
Для вступу до ВНЗ абітурієнту необхідно мати атестат про середню освіту (ЗНО до уваги не береться) або диплом бакалавра (для здобуття ступеня магістр). Читайте також про польську мову для початківців.
Атестат чи диплом бакалавра, виданий українським навчальним закладом, визнається автоматично на підставі підписаної міжнародної угоди та не потребує нострифікації (Угода між Кабінетом міністрів України та Урядом Республіки Польща про академічне взаємовизнання документів про освіту та рівноцінність ступенів №769 від 31.05.2006).
Випускники університетів Польщі мають можливість отримати освіту таких ступенів:
Бакалавр (BA, Licencjat) – ступінь, який присвоюється після 3 – 3,5 років навчання у ВНЗ.
Бакалавр (BSc, Inzyneir) – ступінь, який присвоюється після 3,5 – 4 років навчання у вищому технічному навчальному закладі з технічного, сільськогосподарського, економічного напрямків.
Магістр (MA, Magister), а також звання, рівнозначні ступеню (магістр освіти, магістр мистецтв, магістр-інженер, магістр-інженер-архітектор, лікар-стоматолог або лікар-ветеринар) даються після успішного проходження 5 років стандартного курсу освіти. У напрямках медичних і ветеринарних наук навчання відбувається 6 років.
Магістр (MSc) – звання магістра відповідного профілю можна отримати також після закінчення 2 – 2,5-річного магістерського курсу підвищення кваліфікації. Це звання можуть отримати особи, які закінчили вищі навчальні заклади зі званням ліценціат або інженер.
Доктор наук (PhD, Doctor) – присвоюється тим, хто склав іспит на отримання ступеня доктора наук і успішно захистив дисертацію. Щоб почати навчання на здобуття докторського ступеня, необхідно мати звання магістра або ж аналогічний ступінь.
Навчальний рік
Навчання відбувається на стаціонарній та заочній формах. Стаціонарне навчання відбувається з понеділка по п’ятницю (8.00-16.00). Протягом тижня студенти мають вільний від занять день, призначений для самоосвіти: відвідування бібліотек, читальних залів, роботи в інтернеті. Заняття заочного відділення проходять двічі на місяць у вихідні, в суботу та неділю.
Навчальний рік триває 10 місяців та поділений на два семестри – зимовий та весняний.
Зимовий семестр розпочинається 1 жовтня та триває до 31 січня. Літній семестр починається з середини лютого і продовжується до середини червня, включаючи літню екзаменаційну сесію.
Перші святкові канікули припадають на католицьке Різдво – з 20 грудня до 2 січня.
Семестрові канікули розпочинаються 23 лютого та тривають до 1 березня. Літні канікули тривають з 20 червня до 1 жовтня. Зазвичай майже 4 місяці літніх канікул студенти використовують на виїзди за кордон (США, Великобританія, Голландія, Іспанія, Італія, Канада, Португалія тощо) в рамках різноманітних програм обміну студентами або ж для проходження практики чи стажування.
Для того, щоб успішно закінчити семестр, студентові необхідно отримати прохідні бали на всіх іспитах. Найпоширеніша система оцінювання така: відмінно (5); добре з плюсом (4,5); добре (4); задовільно з плюсом (3,5); задовільно (3); незадовільно (2).
Студент, який з поважних причин не зміг скласти іспит (або здав його на двійку), має право перескласти екзамен під час наступної сесії. Студент має право на дві перездачі іспиту. У випадку, якщо студент не матиме зарахованої сесії, постає питання про його відрахування з ВНЗ. Відрахований студент за певних умов має право поновитись.
Болонська система. Визнання дипломів
Разом з 29 іншими країнами Європи Польща підписала Болонську декларацію, метою якої є створення європейського простору вищої освіти. Вищі навчальні заклади Польщі використовують ECTS (Європейську кредитно-модульну систему). Ця система впроваджена з метою полегшення процедури порівняння рівня освіти студентів відповідно до навчальних напрямків. Польські вищі навчальні заклади беруть участь в програмах міжнародного обміну студентами SOCRATES / Erasmus. Дипломи польських навчальних закладів визнаються у всіх країнах Європи та в більшості країн світу, тобто не потрібне додаткове їх підтвердження. Додаток до диплому, що видається після закінчення навчання, полегшує визнання освіти в інших країнах.
Дипломи польських ВНЗ визнаються і в Україні на підставі Угоди між Кабінетом міністрів України та Урядом Республіки Польща про академічне взаємовизнання документів про освіту та рівноцінність ступенів №769 від 31.05.2006.
Гарантія якості: польський Державний акредитаційний комітет (Państwowa Komisja Akredytacyjna) працює в Польщі від 2002 року й здійснює перевірку та контроль якості стандартів освіти у вищих навчальних закладах Польщі, а також служить для поліпшення освітніх стандартів й надання гарантії якості освіти. Державний акредитаційний комітет розвиває тісне співробітництво з акредитаційними комітетами в інших країнах. Польська система забезпечення якості освіти відповідає стандартам і вимогам ENQA. Детальну інформацію можна отримати на сайті: www.pka.edu.pl.
Оплата за навчання
Для громадян Польщі навчання у вищих навчальних закладах є безкоштовним. Також навчання є безкоштовним для іноземців, які вчаться в державних ВНЗ на таких самих засадах, як і польські громадяни. Для всіх інших іноземців, які не мають рішення про звільнення від оплати за навчання чи стипендії, навчання в залежності від ВНЗ коштує:
2000 євро за рік в державному ВНЗ, від 800 євро за рік в недержавному ВНЗ для отримання ступеня бакалавра чи магістра; від 3000 євро до 4000 євро за рік для отримання ступеня доктора, післядипломного навчання.
В державних і приватних ВНЗ є можливість написати заяву до ректора, в якій можна висловити прохання про знижку чи звільнення від оплати за навчання.
Окрім плати за навчання, у кожному навчальному закладі при вступі абітурієнт одноразово сплачує реєстраційний внесок в розмірі до 350 євро (в більшості ВНЗ – 100-200 євро). Коштом вступного внеску навчальні заклади покривають витрати, пов’язанні з видачею студентові студентського квитка, залікової книжки тощо.
В системі вищої освіти Європи, зокрема у Польщі, нема поняття «неофіційної оплати» за зарахування заліку чи екзамену під час сесії. ВНЗ в Польщі не підвищують ціну за навчання (на відміну від поширеної практики в Україні). В договорі, який підписується між навчальним закладом та студентом, вказується розмір оплати (наприклад, терміном на 3 роки, рівень бакалавр) і навчальний заклад протягом цих 3 років не підвищуватиме кошти за навчання. До того ж, система оплати за навчання гнучка – студент може сплачувати кошти одноразово за весь рік навчання (у такому разі має знижку), або частинами – щомісяця, щокварталу, щосеместру.
Стипендії
Завдяки власним ресурсам навчального закладу, а також дотаціям із Міністерства науки та вищої школи студенти можуть розраховувати на різноманітні стипендії. В кожному ВНЗ є різні стипендіальні програми (від 5 до 25 програм). Серед стипендій, на які можуть розраховувати студенти недержавних ВНЗ, стипендія за досягнення у науці або спорті, соціальна стипендія, житлова стипендія та ін. Більш детальну інформацію необхідно дізнаватись у деканаті конкретного ВНЗ.
Правові аспекти перебування у Польщі
Карта тимчасового перебування
На території Польщі студент може перебувати на підставі національної візи (тип D), яка видається строком максимально на 1 рік або ж на основі дозволу на тимчасове перебування, що надається на строк навчання, але не більше, ніж на рік.
Основні переваги перебування у Польщі на підставі дозволу на тимчасове перебування:
можливість подорожувати країнами Шенгенської зони строком до 3-х місяців впродовж півроку без віз (втім, віднедавна така можливість передбачена і для студентів-власників національних віз);
студенти стаціонарної форми навчання мають право працювати без спеціального дозволу (студенти із візою можуть працювати лише влітку)
Однак, існують незручності та клопоти, пов’язані з отриманням дозволу на тимчасове проживання. Серед них:
процедура отримання дозволу може бути тривалою і виснажливою;
витрати на оплату процедури отримання дозволу та за карту перебування (тобто за документ);
збір необхідних документів – прописки, довідки про стан банківського рахунку, медичного страхування у Польщі тощо.
Як і де отримати дозвіл на тимчасове проживання у Польщі?
Дозвіл на тимчасове перебування у Польщі надає воєвода місцевої адміністрації. Для цього слід звернутися у відділ у справах іноземців воєводської адміністрації (Odział spraw cudzoziemców, Urząd Wojewódzki).
Подати документи слід особисто або надіслати поштою за вказаною адресою.
Особливу увагу потрібно звернути на:
Польське законодавство вимагає від кожної особи, яка перебуває у Польщі, зареєструвати своє місце проживання, іншими словами отримати прописку (zameldowanie).
Необхідність подати довідку із вищого навчального закладу про зарахування на навчання із зазначеним терміном завершення навчання. У разі безкоштовного навчання треба взяти довідку про те, що ви справді не платите за навчання. Якщо ж навчатиметеся платно, слід підтвердити оплату.
Документ, який підтверджує наявність страховки (медичне страхування на території Польщі), а також копія квитанції про сплату першого внеску.
Документ, який підтверджує наявність коштів – наприклад, довідка з банківської установи про наявність достатньої суми коштів на рахунку. Для іноземців ця сума становить 800 злотих на місяць.
До документів слід долучити квитанцію про сплату процедури отримання.
Процедура розгляду документів у справі надання дозволу на тимчасове проживання триває близько 2-х місяців. Карту перебування ви повинні отримати особисто. Перед цим слід сплатити за карту. Перш ніж підписати документ про її отримання, уважно перевірте, чи немає на карті помилок.
Дозвіл на роботу під час навчання
Для легального працевлаштування у Польщі іноземцям (серед них громадяни України, Білорусі чи Росії, інших країн) треба отримати відповідний дозвіл. Однак польським законодавством визначений список тих працівників, яким не потрібно оформлювати дозволу на роботу для працевлаштування на території Польщі. Зокрема, це стосується іноземців, які мають дозвіл на тимчасове проживання (карту перебування) у зв’язку зі стаціонарним навчанням на території Польщі. Крім того, від обов’язку отримання дозволу на роботу звільнені також іноземці, котрі є випускниками польських вищих навчальних закладів.
Не маючи дозволу на проживання, студенти-іноземці стаціонарної форми навчання можуть працювати легально у Польщі лише 3 місяці, під час канікул (з липня по вересень). Не потребують дозволу на роботу також власники Карти поляка.
Медичне страхування
Для студента-іноземця страхування у Польщі є не просто вимогою, закріпленою законодавчо, але і гарантією того, що у разі потреби він безкоштовно отримає необхідну медичну допомогу.
Увага! Не слід плутати медичне страхування у Польщі зі страхуванням, необхідним для отримання візи для виїзду з країни проживання.
Студент, який не є громадянином країни ЄС, може добровільно застрахуватися, підписавши угоду із Національним фондом здоров’я (Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ). Щомісячно студент сплачує необхідний внесок. Студент, який підписав угоду про страхування та вчасно сплачує внески, має право на медичну допомогу у повному обсязі на території Польщі у центрах, які підписали угоду із NFZ про надання медичної допомоги.
Карта поляка
Карта поляка – це документ, який підтверджує належність громадянина із країн СНД і Балтії до польського народу. Власник Карти поляка має ряд прав не громадянського характеру, що випливають із закону про Карту поляка, прийнятого парламентом Республіки Польща 7 вересня 2007 року.
Умови отримання карти поляка:
наявність прямої спорідненості з поляками або тими, хто мав польське громадянство (батько, мати, бабуся, дідусь, двоє з прабабусь/прадідусів);
володіння польською мовою на базовому рівні;
громадянство України, іншої країни СНД, Грузії або однієї з прибалтійських республік;
карту поляка може отримати лише особа, яка не має польського громадянства або дозволу на проживання на території Республіки Польща
карту поляка може отримати також особа, польське походження якої було підтверджено згідно з положеннями закону від 9 листопада 2000 про репатріацію.
Власник карти поляка має право:
безкоштовно отримати довгострокову візу на перебування в країні, що дає право на багаторазовий перетин кордонів Республіки Польща;
легально працювати на території Республіки Польща без необхідності отримувати дозвіл на роботу;
займатися в Польщі підприємницькою діяльністю на таких самих підставах, як польські громадяни;
користуватися у Польщі безкоштовною системою освіти на початковому, середньому та вищому рівнях на таких засадах, як польські громадяни, і разом з тим звертатися за фінансовою допомогою і стипендіями, призначеними для іноземців, які навчаються в Польщі;
в нагальних ситуаціях користуватися безкоштовною системою охорони здоров’я Польщі на таких засадах, як польські громадяни;
користуватися 37-відсотковою знижкою на залізничний проїзд по території Польщі;
безкоштовно відвідувати державні музеї у Польщі;
в першочерговому порядку отримати кошти, призначені для підтримки поляків за кордоном.
Фото гуртожитків
Відео про освіту
в Польщі на 1+1
- 00:00
- 00:00
- 00:00
- 00:00
- 00:00
- 00:00
- 00:00
- 00:00
Як живуть українські студенти у Варшаві - дивіться в сюжеті.
Серія влогів
Освітній тур очима учасників
Інтервʼю зі студенткою Академії ...
Студент про навчання в Ягеллонсь...
Інтерв’ю зі студентом-прог...
Інтервʼю зі студенткою Краківськ...
Блог
Польща для студентів: як відкрити країну за мінімальний ...
Вплив міста навчання на кар’єру: де почати освіту для ма...
Топ 5 спеціальностей у Польщі, з якими легко знайти робо...
Розклад зимових канікул та сесій 2024-2025
АНКЕТА АБІТУРІЄНТА
Ми підберемо для Вас напрямок навчання, навчальний заклад та детально пояснимо процедуру вступу. Безкоштовна консультація.
Відповідаємо максимально швидко!